ekonomiajansi.net

Yargıtaydan emeklileri üzecek haber!

Yargıtaydan emeklileri üzecek haber!

Yargıtaydan emeklileri üzecek haber! Yasalarımıza göre; kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle emekli maaşlarına haciz konulamıyordu. Ancak Yargıtayın verdiği karar emsal olacak türden.

Emekliler, ömrünün geri kalan zamanlarını huzurlu ve başkasına muhtaç olmadan yaşamayı beklerken maalesef kredi ve kredi kartı borcuyla uğraşır hale geldi. Zamanında ödenmeyen borçlar yüzünden emekli, açlık sınırının altında kalan emekli maaşlarından da oluyor. Çünkü çoğu emekli, nakit ihtiyacı olması nedeniyle başta banka tarafından kendisine imzalatılan birçok belgelerin farkında değil.

RIZA ŞARTI OLMASI GEREKİYOR

Neyin altına imza attığını bilmeyen birçok emekli, ödeme de yapamayınca maaşındaki bloke ve kesinti gibi işlemlerle şok yaşıyor. Normal şartlarda yasalarımıza göre; ‘memur emeklilerinin dışındaki’ emeklilerin (SSK, Bağkur gibi) emekli maaşına, üçüncü tüzel kişilere (banka gibi) olan borcu nedeniyle haciz konulabilmesi için borçlu emeklinin izninin, yani rızasının (muvafakatinin) olması şartı gerekiyor.

YARGITAYIN EMSAL KARARINA DİKKAT

Başka bir ifadeyle emeklinin izni olmadan maaşa haciz yada bloke konulamıyor. Ancak emekli kredi alırken buna izin verdiğini dahi bilmiyor yada bilgilendirilmiyor. Bu sebeple başlatılan hacizler doğal olarak emekli maaşlarında kesintiye neden oluyor. Yargıtay’ın bu hususta verdiği kararı, özellikle bu konuda emeklilerin daha dikkatli davranması gerektiğini gözler önüne seriyor. Emsal karar bankaların işini oldukça kolaylaştıran türden.

PEKİ AMA OLAY NASIL GELİŞTİ?

Daha önceden iki bankadan tüketici kredisi kullanmış olan emekli, emekli maaşını ise PTT üzerinde almaya başladı ve taahhüt altına girdiği ödemelerini ise aksattı. Kredi çektiği bankalar doğal olarak PTT’ye yazı göndererek, emeklinin ödenmeyen taksitleri nedeniyle maaşına blokaj konulmasını istedi. PTT de gelen bu yazılar üzerine bankada bulunan 2217 TL’ye blokaj getirdi. Emekli bu konu üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

İlginizi Çekebilir :  Otomobilde 3 Bin Liralık ÖTV indirimi

İYİ NİYETE AYKIRI

Mahkeme yasalar dolayısıyla emekli lehine karar verdi ve PTT’ den blokenin kaldırılmasını istedi. Bankalar kararı temyize götürdü. Yargıtay, bankadan kredi kullanmış olan emeklinin, kredi sözleşmesinin altına imza attığını ve maaşı ile krediyi ödemeyi taahhüt ettiğini kaydetti. Emsal olacak kararda, emeklinin taksitlerin maaştan ödenmesini kabul edip sonra dava açmasının iyi niyetle bağdaşmadığını art niyete  dikkat çekildi.

SÖZLEŞMEYİ ÇOK DİKKATLİ OKUYUN

Emekli, önüne koyulan belkide hiçbir zaman okumadığımız ve sayfalarca olan sözleşme metnini ‘imzaladıysa’ işin rengi tamamen değişiyor. Yargı bu konuda bankayı doğal olarak haklı bulabiliyor. O yüzden sözleşmeleri tamamen okumadan imzalamayın. Sözleşmede maaşa haciz konulacağıyla ilgili bir madde varsa bankayla bu konuyu görüşün. Söz konusu kanun yalnızca SGK nezdinde doğacak olan alacakların haczine izin veriyor. Bu haciz de toplamda maaşın dörtte birini geçemiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up