ekonomiajansi.net

Torba yasa ile işsizlik ödeneğinde değişiklik yapıldı!

Torba yasa ile işsizlik ödeneğinde değişiklik yapıldı!

Torba yasa ile işsizlik ödeneğinde değişiklik yapıldı! Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından,  “torba yasa” olarak bilinen tasarı kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı oy çokluğu ile kabul etti.

Maliye Bakanı Ağbal, 2 hafta kadar önce torba yasanın içeriğini açıklamış ve değişiklikler ile ilgili detaylar hakkında kamuoyunu bilgilendirmişti. Anılan torba yasa ile birçok düzenleme ve değişiklik birlikte hayata geçirilmiş olacak.

İşsizlik Ödemelerinde Ödeme Tarihleri Değişti

Torba yasa ile İşsizlik Kanunu’nda yapılmış olan bir değişiklik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yetkileri içerisine işsizlik ödeneği talebinde bulunmuş olan kişilerin takibinin yapılarak bir  sonraki ayın bitimine kadar sonuçlandırılması ve her ayın 5. gününde ise ödeme yapılmasının sağlanması maddesi eklendi. İşsizlik ödemelerinin tarihi ise değiştirilmiş oldu. Bundan sonra bu tip  ödemeler her ayın 5’inde yapılacak.

Kamunun  Bazı Taşınmazları Satılacak

Hazine’nin kontrolünde olan kamu taşınmazlarının satılması ile ilgili değişiklik de torba yasa kapsamı içerisinde yer alıyor. Yapılan değişikliğe göre, savunma, istihbarat, güvenlik ve adalet ile ilgili taşınmazlar hariç , Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) ve bağlı ortaklıkları tarafından kullanılmış olan, sermaye yapısının yarısından fazlasına kamunun sahip olduğu ve firmalar tarafından da  kullanılan ancak 10 yaşını doldurmuş olan taşınmazların satışı gerçekleştirilebilecek. Satışa çıkartılacak olan araziler tarım amacıyla kullanılıyor ise kullanım hakkını satın almış olanlar satın alma hakkına öncelikle sahip olacaklar. Kamuya ait tarımsal araziler satın alındıktan sonra tarım haricinde başka bir amaçla kullanımı ise yasak.

Okumalısın :  3 aylık engelli maaşı ne kadar? Engelli maaşı ödeme günleri?

Şans Oyunlarından Alınan Vergi Oranları Artırıldı

Türkiye’de oynanan yasal şans oyunlarından alınan yüzde 10 oranındaki veraset ve intikal vergisi oransal olarak artırılarak yüzde 20 oranına yükseltilmiş oldu. Şans oyunları oynatma hakkında bayilik almak isteyen kişilerin bayilik ile işlemlerinin ana bayiler tarafından takip edilmesine karar verildi.

Gayrimenkul sahiplerinin sermayeden elde ettikleri gelir iratlarından ise alınan götürü gider rakamları değiştirildi. Şu an  uygulanan  yüzde 25 olan olan götürü gider oranı yüzde 15’e indirildi.

Ek Asgari Ücret Ödemesi Yapılacak

Bu yılın eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında hak ettikleri rakam olan 1.404 liradan daha az maaş alan çocuksuz ve bekar asgari ücretli çalışanlara ise tasarıda bulunan ek madde gereğince eksik kalan kısım kadar ilave asgari ücret ödemesi gerçekleştirilecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları Değişti

MTV olarak bilinen Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsilatları kapsamında 1.300 cc ve daha az motor hacmi olan araçlarda yüzde 15 oranında vergi artışı olacak. Motor hacmi 1.300 cc’den daha fazla olan araçlardan alınacak vergi oranı da yüzde 25 oranında artacak. Yine torba yasada yer alan diğer bir maddeyse yeni satın alınmış olan araçlardan veya ithal edilen araçların satın alma işlemleri sırasında hesaplanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) değerleri o aracın değeri  kabul edilecek ve vergi bu oranlar üzerinden hesaplanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up