ekonomiajansi.net

Kredi Borcu Erken Kapama Cezası Nedir?

Kredi Borcu Erken Kapama Cezası Nedir?

Kredi Borcu Erken Kapama Cezası Nedir? Kredi kullanan bizlerin çok fazla duymadığı ama borcumuzdan bir an önce kurtulmak adına toplu ödeme yaptığımız ancak bu yüzden cezalandırıldığımız erken kapatma cezası, 2017 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile karşımıza çıkmakta.

Kredi kullanan bizlerin çok fazla duymadığı ama borcumuzdan bir an önce kurtulmak adına toplu ödeme yaptığımız ancak bu yüzden cezalandırıldığımız karşılaştığı erken kapatma cezası, 2017 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile karşımıza çıkmakta. Daha öncesinde bankalardan çekilen her kredi paketinde geçerli olan ceza işleminde, kişiler vade süresi dolmadan yaptıkları ödemelerinde, yani borcun tamamını kapattığında, banka tarafından kalan vade ve tutar üzerinden %3’e kadar bir ceza uygulaması yapmaktaydı.

Ancak, yapılan son yönetmelik düzenlemesinin ardından, borç erken kapatma cezası için yalnızca konut kredilerinde diğer adıyla mortgage kredisinde banka tarafından uygulama hakkı ortaya çıkmıştır. Kişiler diğer kredi hizmetlerini (ihtiyaç kredisi vb.) erken kapama yapsalar bile herhangi bir ceza yaptırımı ile karşılaşmayacaklardır.

Borç erken kapama cezası, sadece konut kredilerinde geçerli hale gelirken, kimin hangi oranda ceza ödeyeceği ise, doğrudan kalan borcun vade süresine göre belirlenmekte. Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun incelemesi yapıldığı zaman, toplam otuz altı aydan daha az vade süresi söz konusu olduğu durumlarda %1’lik ceza uygulamasının yapılacağını, vade süresinin 36 aydan daha fazla olduğu konut kredi borçlarında ise ceza miktarının %2 üzerinden hesaplanacağı açık olarak belirtilmektedir.

Okumalısın :  Kredi Notu Sorgulama Ekranı ile Kredi Notunuzu Öğrenin

Borç Erken Kapama Cezasını Nasıl Hesaplayacağız

Konut kredisi paketlerinde bu tarz bir ceza uygulamasının nedenleri elbette merak uyandırmaktadır. Bunu kısaca açıklayacak olursak, bankaların erken kapama durumlarında tüketicilerden bazı faiz indirimleri yaptığını, bundan dolayı da karlarında bir azalma meydana geldiği şeklinde açıklayabiliriz. Bundan ötürüde zararını ortadan kaldırmak adına bu tarz bir uygulamaya kanun gereği  gitmektedirler.

Borcun tamamı kapatıldığında, son yapılan ödemede kalan vade süresi dikkate alınmaktadır. Yani, borcunuzun bitimine 37 aylık vade kaldığında toplu ödeme yaparsanız, bu durumda banka 36 ayın üzerinde bir vade söz konusu olmasından dolayı %2 oranında bir erken kapatma cezasını sizden talep edecektir. Bu konuda yapacağımız hesaplama tablosu da da aşağıdaki şekildedir.

  • Kalan Toplam Borç: 200 bin TL
  • Kalan Toplam Vade: 100 Ay
  • Uygulanacak Ceza Oranı: %2
  • Toplam Ceza Tutarı: 4 bin TL

Banka tarafından alınacak %2 oranında alınacak cezada, sonuçlar yukarıdaki olacaktır. Eğer bu borç tutarı için için 10 aylık vadenizin kaldığını düşünecek olursak, bankaya toplamda 2000 TL erken kapama cezası ödemeniz gerekecekti. Kanunda geçerli ve kullandığınız kredi kullanım sözleşmesinde de bu şartlar yazılı olduğundan dolayı ne yazık ki ödenen cezanın geri alınması pek mümkün değil.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up